Kurz6 - Kapitola1

17. června 2007 v 10:50 | http://www.sweb.cz/kurz_evt/ |  Programování pro WinCE

8. Program PhoNumbs

8.1 Cíl a obsah tohoto kurzu

Popud k napsání dalšího kurzu vyšel ze zcela nečekaných směrů. Zrovna jsem pro kapesní počítač nepotřeboval nic a pracoval jsem na něčem úplně jiném... Když člověk už po desáté prochází zdrojový text v asembleru jednočipového počítače a hledá někde jeden zatoulaný bit, protože při jistém stavu a za jistých podmínek se ta potvora chová jinak, než by měla... A vy víte, že někde tam ta chybka je... A ta chybka je evidentně mezi židlí a klávesnicí...:-(
V tom okamžiku je nejlepší se na to vykašlat, hodit to na 2 dny bokem a začít se zabývat něčím jiným. Nejlépe tím, co právě teď nemusíte dělat. A většinou (protože jste znechuceni vlastní neschopností) je nejlepší se vykašlat i na to, co byste dělat měli.
I vzpomněl jsem si, že jsem si kdysi říkal: Jakpak je to asi s databázemi ve Windows CE? Začal jsem nad tím trochu hloubat, číst, studovat, trochu ťukat do klávesnice a výsledek vám zde předkládám.
Jako úkol jsem si zadal vytvořit jednoduchý databázový program, který bude uchovávat telefonní čísla mých známých a firemních kontaktů. Je zřejmé, že existuje spousta profesionálních výtvorů, ale proč si jednoduchou verzi nevyzkoušet také.
Profesionál tvořící firemní program by pravděpodobně sáhl po použití kapesního počítače jako tzv. tenkého klienta (viz obr.).
obr. 84 Tenký klient spojený se serverem
V takovém případě jsou data uschována na jednom místě (na serveru), kam uživatel přistupuje "terminálovým" způsobem. Z kapesního počítače se stane zobrazovací prostředek pro zadávání a prohlížení dat. Všechna práce s daty se provádí na serveru, uživatel v ruce jakoby drží klávesnici a obrazovku.
Pro náš účel je takový postup asi nepoužitelný. Těžko bychom se připojovali k serveru, abychom se podívali na telefonní číslo Franty (a to by na serveru neustále čekala databázová aplikace na náš dotaz).
K problému přistoupíme amatérským pohledem. V kapesním počítači si vytvoříme databázovou aplikaci, která bude pracovat s databází přímo v PDA. Podobný program může běžet na stolním PC se svou databází. Pokud použijeme stejný formát databázového souboru, můžeme si databázi jednoduše synchronizovat.
obr. 85 Synchronizace databází na PDA a PC
Úkol lze řešit pomocí různých metod. Snahou bylo vybrat takové řešení, aby bylo shodné (nebo alespoň hodně podobné na PDA i PC). Druhým kritériem bylo amatérské hledisko tvorby. To jest jednoduchý a co nejméně rozsáhlý databázový program a pokud možno také freeware.
Po prozkoumání různých možností jsem zvolil použití obsluhy databáze pomocí SQLite knihovny. Přes některé menší nedostatky splňuje všechny požadavky na tvorbu jednoduchého databázového programu pro amatérské i poloprofesionální použití. Při studiu dokumentace k SQLite a při práci s ní se člověk sklání před tím, co autoři dokázali vtěsnat do tak malého programu. Možnosti SQLite by pravděpodobně stačily na velkou řadu jednodušších aplikací. Až budete psát program pro obsluhu hlavní databáze správy sociálního zabezpečení, poohlédněte se jinde :-). Otevřenost kódu přináší i "multiplatformnost", takže od Windows CE, přes velká Windows, Linux, se s SQLite můžete potkat v řadě systémů.
Postupně vytvoříme jednoduchou dialogovou aplikaci, která bude ukládat data do jednoho databázového souboru. Abychom umožnili přenos i na jiné systémy, zvolil jsem formát ukládání textů v kódové stránce Windows 1250. Win32 budou nejnižší systém, na kterém bude program fungovat. Protože Win32 nemají Unicode jako svůj základ (a také protože jsem první zkoušku udělal pro Win32), zvolil jsem tuto kódovou stránku pro ukládání dat.

Co bychom si měli z této lekce zapamatovat?

  • I z vlastní neschopnosti mohou vzniknout nové počiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.